Panama


V mracích zahalený nejvyšší vrchol Panamy - Volcán Barú 3474m.n.m. se kterým jsem se pokusil změřit síly na počátku období dešťů...
Panama City - město kontrastů. Na jedné straně super moderní a na straně druhé velmi chudá a divoká metropole, která během putování po střední Americe překvapí každého cestovatele.
Zdymadla Miraflores, Panamský průplav. Kromě prohlídky zajímavého historického muzea zde můžete z vyhlídkové věže pozorovat a obdivovat proplouvající obrovské zaoceánské lodě.
Portobelo "Krásný přístav" pojmenoval Kryštof Kolumbus.Zde jsem konečně nalezl loďku,na cestu směrem do Kolumbie.V onen podvečer jsem seděl opřený o hlaveň rezavého děla na hradbách mohutné pevnosti střežící zátoku,pozoroval západ slunce a přemýšlel.
Konečná. V této vesnici končila silnice a civilizace. Odsud jsem pokračoval dále na malé loďce vstříc novému dobrodružství.
Mladý rybář chytající ryby tradičním způsobem
Chobotnice pokud se umí dobře připravit je docela chutné jídlo - v opačném případě se jedná o tuhý těžko stravitelný kus "žvýkačky"
Pokud nemáte rádi chobotnice, můžete vyzkoušet na večeři něco jiného :) Poté, co nám je nabízeli indiáni, Peter uvažuje, že je koupí a pustí zpět do moře...
Karibské pobřeží podél Panamy je poseto stovkami nádherných korálových ostrovů s teplým a průzračným mořem. Je to na koupání moje jedno ze tří nejlepších míst, co jsem kdy navštívil.
Na ostrůvku Porvenir je několik chatrčí se zázemím pro turisty a menší vojenská základna. Zde jsem obdržel do pasu výstupní panamské razítko a moje cesta po moři mezi ostrovy indiánského uzemí Kuna Yala směr Kolumbie mohla pokračovat
Voda je průzračná a teplá - průměrně 26 až 30 stupňů. Je ideální hlavně ke šnorchlování a potápění. Pod vodou narazíte na vše možné, včetně žraloka :)
Během této cesty jsme zastavili na několika ostrovech...
Některé ostrovy byly pusté a neobydlené. Ty byly vhodné k odpočinku, koupání, potápění a nočnímu táboření.
Pouze 49 ostrovů z 378 je obydlených indiány kmene Kuna, kteří žijí v těchto chýších a žijí převážně z toho co jim dá moře. Před pár hodinami jim však moře vydalo 50kg balík kokainu, který pravděpodobně při pronásledování vyhodili pašeráci.
V této oblasti jsem nalezl "ráj" i "peklo" na zemi. Ráj v podobě úžasných ostrovů a dechberoucího moře, peklo v podobě Darienské džungle, vojáků, speciálních jednotek, pašeráků, bouře na moři a jiného nebezpečí, které tam na mě číhalo.
Loďka na které jsem jel. Největší problém je v tom, že nikdy nevíte zda kapitán, nebo posádka nepašuje kokain a zda vám ho někdo nepodstrčí do batohu. Ačkoli jste bez viny, neubráníte se pocitu, že jednou nohou visíte nad vězením a druhou nad hrobem
Na tomto malém ostrůvku (cca 30 x 25 metrů) jsme zastavili v pravé poledne a ve stínu kokosových palem poobědvali a odpočali (včetně šnorchlování)
Místní indiáni byli přátelští, rádi si s nama povídali a já se tak mohl dozvědět mnoho zajímavého o jejich životě. Tito nám půjčili jejich vydlabanou kánoi.
Jeden ze dvou mladých žraloků, které nalezl při potápění Peter chycené a udušené v indiánských sítích.
Ostrov, který v tu chvíli patřil jenom nám :) Zde jsme nocovali pod palmama.
Hraniční pásmo Panamy s Kolumbií je oblast velmi divoká a nebezpečná. Na moři nás dostihla na rychlém člunu protidrogová speciální jednotka. Na těch, kterým bylo možné vidět do tváře, jsem s napětím pozoroval stopy po bojích. Zde zbraně nemlčí
Nejbezpečnější způsob, jak se dostat pěšky přes Darienskou džungli z Panamy do Kolumbie je v současné době cesta podél Karibského pobřeží, ale ani tak se nejedná o žádnou romantickou procházku :)
Darienská džungle je mimo vysekané chodníčky, které používají přavážně vojáci a pašeráci, velmi hustá a neprostupná.
Zde jsme narazili poblíž hranice na vojenský tábor a jakousi "domobranu".Naštěstí to byli ti "hodní".Zde jsme nakonec taky nocovali.Podél pobřeží v písku mezi skalama žijí škorpioni,ale na druhou stranu zde fouká silnější vítr kde nemohou komáři