Úvod

 

ZeměHluboko v nitru nekonečného vesmíru, mezi mnoha galaxiemi a miliardami hvězd se pohybuje jedna malinkatá, zdánlivě bezvýznamná planeta. Na této planetě je však život a odehrává se tam zajímavý a hlavně napínavý příběh, který nelze přehlédnout.


Je to příběh nás lidí, kteří se o tuto planetu staráme, čímž jsme získali velké výhody a přednosti, ale na druhou stranu taky velké závazky a zodpovědnost.  Tak jak se vůči ní chováme a jak s ní zacházíme, tak bude vypadat a to z ní budeme sklízet.


Tato planeta byla různými národy pojmenována mnoha jmény, u nás v našem mateřském jazyce, jí říkáme Země.


Naše Modrá planeta je nádherný kus země, nad kterou určitě stojí za to přemýšlet. Každý její přesný pohyb ve vesmíru, její složení a naprosto dokonalý systém, na kterém vše stojí a funguje, zanechává mnoho lidí v údivu. Na to jak je maličká ve srovnání s obrovským vesmírem, je naše planeta neuvěřitelně pestrá a plná všemožných rozdílů. Od rozdílů v přírodě, ve flóře, fauně a podnebí až po obrovské rozdíly v jejích obyvatelích, v barvě pleti, jejich myšlení, kultuře, tradicích, náboženském vyznání a v neposlední řadě v jejich propastně rozdílném společenském a sociálním postavení.San Blas


Zatímco v minulosti, kdy se člověk přesunoval pomalu jen za pomoci svých vlastních nohou, či na zvířatech v dnešní době díky rychlému a snadnému způsobu přepravy, můžeme tyto rozdíly pociťovat velmi intenzivně. Dopoledne můžeme lyžovat na zasněžených vrcholcích několikatisícových hor a odpoledne už ležet na sluncem rozpálené pláži pod palmami, pít čerstvé kokosové mléko a kochat se pohledem na ostře se lámající vrcholky vln „nekonečného“ moře.  Na jednom místě naší planety můžeme cestovat na nit promočení ve velké bouři, nebo se brodit proudy vody a nánosy bahna při záplavách. Na jiném místě budeme šlapat po rozpáleném písku v nekončící poušti, lapat po dechu, krýt se před sluncem a toužit po každé jakékoli kapce vody do našeho vyschlého krku, ze kterého už nedokážeme vyslovit jediné slovo. Někde budeme obdivovat ve městech honosné, velmi nákladné, dech beroucí stavby, budeme míjet milionářská okázalá sídla s nádhernými upravenými zahradami, bazény a tenisovými kurty, jindy nás naše kroky zavedou do chudinských čtvrtí, kde domov místních lidí může tvořit jen kus starého rezavého plechu a pár roztrhaných a slepených kartonů krabic. Dostaneme se do zemí, kde je takový nadbytek určité potraviny, že než aby se snížila její cena, tak se raději ve velkém likviduje, jinde zase potkáte lidi, kteří vám budou vděční za plesnivou kůrku měsíc starého chleba. Radost a klid v srdci nám bude dělat procházení se panenskou, ničím neporušenou přírodou, naopak zděšení a smutek nás čeká na vydrancovaných a zpustošených místech, která za sebou zanechal bezohledný člověk. Budeme doslova šokováni, co hezkého a úžasného dokáže člověk na jednom místě vytvořit a jinde kvůli moci, penězům či slávě bez jakékoli pohnutky a výčitek za sebou zanechat. Takový je náš svět a takových příkladů by se dalo uvést hodně.


Na každého, kdo se rozhodne vyrazit na cesty, čeká za dveřmi jeho pohodlného domova tento svět. Svět, který vám nenabízí jen zajímavé, radostné, bezproblémové a dech beroucí zážitky, ale ve kterém na vás číhají i strasti, nedostatek pohodlí, smutek a překážky mnoha podob, se kterými se budete muset vypořádat daleko od svého domova, v jiných podmínkách a často s omezenou výbavou, kterou sebou v batohu vezete.   Na cestách na vlastní pěst v těžkých cYellowstonehvílích (zejména na vašich prvních cestách) vás zřejmě napadne otázka zda vám to za tu námahu stojí a možná se neubráníte myšlence a touze se vrátit domů, kde vás čeká vaše pohodlná postel, dobré jídlo na které jste zvyklí, vaše rodina a přátelé, kteří vám začnou po pár dnech, týdnech a měsících chybět….Nebyli by jste první, ani poslední…Ale na všechno se dá časem zvyknout a na jakoukoli překážku, která vás potká, existuje nějaké řešení. Kdo nalezne odvahu, vyrazí na cestu, rozhodne se různým překážkám čelit a vydrží až do konce, toho čeká během cesty velká cenná odměna ve formě spousty zajímavých zážitků a neobyčejného poznání, na které bude vždy rád vzpomínat a které mu do jisté míry změní život a celkový pohled na tento svět.

 

Ne každý však má možnost, nebo povahu vyrazit na takovou cestu, ať již na vlastní pěst, nebo pohodlněji s cestovní kanceláří. A právě nejen pro cestovatele, ale i pro vás, kdo patříte do této skupiny, jsem zpřístupnil tento web a začal sdílet svoje zážitky na svých přednáškách, aby každý, kdo má o tento svět a cestování zájem, mohl sdílet zážitky společně s námi, kteří cestováním „žijeme“.

 

Mým velkým přáním je, ať už jste cestovatelé nebo ne, abyste nenechali naši planetu obíhat kolem slunce, bez vašeho jakéhokoli zájmu o ni. Přišli byste o víc, než si nyní dokážete představit…