Nový Zéland


První den naší cesty jsme se zastavili a vyrazili na několikahodinový trek v oblasti Rakaia Gorge. Řeka Rakaia protéká tímto místy hlubokým a úzkým kaňonem, na jehož konci se rozlévá do širých Canterburských plání.
U tohoto nádherného jezera Tekapo jsme prožili naši první noc na Zélandu. Poté, co jsme ráno vylezli ze spacáků, byli jsme vděčni za slunce, které nás nejen příjemně zahřívalo, ale taky zalilo celou krajinu do nádherných barev.
K tradičnímu a neodmyslitelnému rázu místní krajiny patří farmy se zvířaty. Narazíte zde na obrovské množství ovcí, dále na krávy, koně a v posledních letech se velmi rozmohl i chov srn.
Během našeho treku k nejvyšší hoře Zélandu - Mt. Cook (3 754m) jsme procházeli tímto krásným údolím.
Společně s mojí dlouholetou skvělou kamarádkou Syskou jsme se vydali během naší cesty kolem světa poznávat Nový Zéland v tomto starším půjčeném autě, které nás po celou dobu věrně vozilo a bylo našim zázemím a druhým domovem.
Podvečerní zapadající slunce nám hezky nasvítilo dramatickou a velmi vysušenou krajinu v okolí Lindis pass.
Proslavené Moeraki boulders jsou zvláštní obrovské kulaté kameny povalující se na pláži, na které se jezdí dívat spousta turistů.
Nový Zéland je místem, kde si východy a západy slunce užijete v mnoha krásných podobách...
Otago peninsula je nejen místem s krásnou krajinou, ale i jedním z mnoha míst na jižním ostrově, kde můžete pozorovat lachtany, tučňáky a další zvířata.
Dalším z takových míst je okolí majáku v oblasti Nuget Point
Během našeho putování po hezkém Catlins parku jsem návštěvu tohoto vodopádu úmyslně naplánoval až na dobu těsně po západu slunce, abych měl rovnoměrné rozložení světla a mohl fotoaparát "otevřít" na delší čas.
Jednoho krásného rána mě ze spacáku vyhnal jako střela tento úžasný východ slunce s dramatickou oblohou. Měl jsem jen velmi krátkou dobu a šanci doběhnout pro foťák, rozložit stativ a pořídit do sbírky několik podobných fotografií.
Na dlouhé cestě horama směrem k Milford sound jsme na závětrné straně narazili na krásná průzračná jezírka se stojatou vodou. Díky této kombinaci se na vodě odráží okolní krajina jako v zrcadle.
Jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst Zélandu je bezesporu Milford Sound.Toto místo stojí za návštěvu zejména poté, co sem buď dorazíte pěšky během třídenního světoznámého oblíbeného Milford treku,nebo co si tento fjord projedete na lodi
Během plavby na lodi skrze Milford Sound uvidíte několik krásných vodopádů padajících z okolních hor a při troše štěstí i lachtany, delfíny a další živočichy.
Město Queenstown má jednu z nejlepších poloh na světě. Nachází se v srdci hor na břehu jezera Wakatipu a díky úžasné krajině a množství extrémních sportů v okolí se právem nazýva hlavním dobrodružným městem světa.
V městě Wanaka jsme doplnili zásoby, na břehu u jezera posnídali, pokochali se uklidňujícím výhledem do okolní krajiny a vyrazili do přírody vstříc novým dobrodružstvím.
Naše cesta skrze národní park Mount Aspiring směrem k západnímu pobřeží nabízela spoustu dechberoucích výhledů na okolní krajinu.
Blue holes je místo, kde modrá, průzračná a velmi studená řeka, protékající skrze menší kaňon, nadchne svýma barvama snad každého z vás.
Na západním pobřeží jižního ostrova jsme podnikli treky k oběma nejznámějším ledovcům na Zélandu. Nejprve k ledovci Fox (kde stojím na obrázku nad jeho spodním okrajem) a další den jsme pokračovali k cca 20km vzdálenému ledovci Franz Josef
Jednou večer, když jsem ležel ve spacáku na vysokém skalnatém ochozu nad mořem, pozoroval oblohu plnou hvězd a krajinu osvícenou měsícem, jsem se rozhodl zachytit tuto jedinečnou atmosféru na cestách na fotku, abych o ní mohl mluvit i na přednáškách.
V této, na první pohled uklidňující krajině, je však něco, co každému cestovateli velmi znepříjemňuje život. Jsou to malé černé mušky "Sandfly", které vás nenechají stát v klidu ani pár sekund. Někteří místní jim říkají "Černý drákula"
Severní část jižního ostrova je plná nádherných pláží se zlatým pískem.
V oblasti okolo Cape Farewell jsme nejprve šli zelenou oblastí plnou pasoucích se ovcí. Tato krajina se však najednou dramaticky změnila v písečné duny, táhnoucí se několik km podél pobřeží.
Samotné pobřeží bylo navíc plné úžasných skalních útvarů a silně mně připomínalo některá místa v Anglii - zejména Dorset a Pembrokeshire
Náš nejhezčí zážitek v pozorování zvířat byl zde, v malém jezírku, které vzniklo při odlivu moře, ve kterém se hrálo a dovádělo asi 12 malých lachtanů, kteří se nás navíc vůbec nebáli a nechali se téměř pohladit...
Zde je samotný konec známého a dlouhého Queen Charlote Sound, podél kterého můžete vyrazit na několikadenní trek, nebo si jej projet na trajektu, když budete přejíždět lodí mezi severním a jižním ostrovem.
Nádherná sopka Mt. Taranaki se majestátně vypíná z rovinaté krajiny plné dairy (mléčných) farem do výšky 2518m. Nás okouzlila na první pohled a bylo nám jasné, že z této oblasti neodjedeme dříve, dokud se na svět nepodíveme z jejího vrcholu.
To se nám podařilo za krásného slunečného počasí,studený jižní vítr nás zastihl až kousek pod vrcholem.Naše námaha byla odměněna neskutečným výhledem na krajinu obklopenou ze tří světových stran mořem.Potkali jsme zde taky dva super kluky z Čech
Mezi parky Egmond a Tongariro jsme použili cestu "Forgotten World Highway",kterou občas mylně cestovatelé použijí jako zkratku.Jedná se však opravdu o téměř zapomenutou osamělou a místy nezpevněnou cestu, plnou zatáček a zvlněné farmářské krajiny
Mohutná sopka Mt. Ruapehu se skládá z několika vrcholů mezi nimiž je kráterové jezero. Je to údajně jedna z nejvíce aktivních sopek na světě a svojí výškou 2797m je nejvyšším vrcholem severního ostrova.
Kousek vedle se nachází další sopka Mt.Ngauruhoe 2291m vysoká,vytvořená z vrstev lávy a úlomků vzniklých při sopečné erupci.Počet zájemců o zdolání jejího vrcholu prudce vzrostl poté,co byla použita jako předloha Hory Osudu ve filmu Pán Prstenů
Na trecích v národním parku Tongariro jsme procházeli rozličnou krajinou - přes zelené louky plné rozkvetlých květin, skrze kaňony, řeky, vodopády, jezera, ale i skrze krátery a nehostinnou sopečnou oblast, jako na tomto obrázku.
Výhled z vrcholu kráteru sopky Ngauruhoe směrem na jih. V pozadí sopka Ruapehu a pod ní jezero Upper Tama lake. Při výstupu nám opět přálo počasí, jako v podstatě po celou dobu našeho pobytu na Zélandu.
Jezero Taupo je největší jezero na Novém Zélandu. Nachází se uprostřed severního ostrova mezi městy Taupo a Turangi. V této oblasti narázíte jak na původní obyvatele Zélandu Maori, tak na obrovské množství zahraničních turistů.
Jméno Bridal Veil Fall (Nevěstin závoj) zaručuje celosvětově nejhezčí vodopády k vidění.Ať už se jedná o vodopád v Yosemite,Colorádu nebo zde.Uprostřed bujné vegetace padal z 55m vysoké skály a díky větru se ve vzduchu tvořil nádherný "závoj"
Město Raglan a zejména jeho okolní pláže směrem na jih jsou světově proslulým místem mezi surfaři. Každoročně se tu pořádají surfařské závody, můžete zde navštívit školu surfingu, nebo se jen procházet a kochat nádhernou krajinou.
Putování po Zélandu mě nakonec zavedlo i do "Kraje" a "Hobitína".
Krajina a pobřeží na poloostrově Coromandel je dalším z mnoha míst, které rozhodně stojí za návštěvu.
A na závěr - Nový Zéland je rájem nejen cestovatelů, fanoušků Pána Prstenů, nadšenců po adrenalinových sportech, ale i fotografů a kameramanů. Přijďte si prohlédnout mnohem více včetně příběhů, hudby a videa na některou z mých přednášek...